بهره برداری از طرح پالایش پارسیان سپهر

پالایش پارسیان سپهر

طرح پالایش پارسیان سپهر که به‌عنوان یکی از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی در دو بخش واحد بازیابی اتان در سایت مُهر در استان فارس و واحد تفکیک اتان در سایت عسلویه استان بوشهر احداث شده است، امروز (پنجشنبه، ۲۶ فروردین‌ماه) به دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس بهره‌برداری شد.

عملیات اجرایی طرح پالایش پارسیان سپهر در سال ۹۴ آغاز و سال گذشته به همت متخصصان ایرانی راه‌اندازی شد. واحد استحصال اتان پارسیان سپهر در سایت مُهر روزانه ۷۴ میلیون مترمکعب گاز غنی چهار میدان تابناک، شانول، وراوی و هما را از طریق پالایشگاه پارسیان دریافت می‌کند که پس از جداسازی سالانه ۱۶ میلیون تن متان به شبکه گاز شهری اختصاص می‌یابد و اتان تولیدی برای تفکیک نهایی و تولید سالانه ۳.۳ میلیون تن اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی به‌عنوان محصول اصلی به‌وسیله خط لوله ۱۸ اینچ به طول حدود ۶۳ کیلومتر به مجتمع پالایشگاه پارسیان سپهر در سایت عسلویه منتقل می‌شود.

طرح پالایش پارسیان سپهر به‌عنوان یکی از واحدهای تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی، سالانه ۱.۳ میلیون تن اتان به خط سراسری اتان برای مصرف واحدهای الفینی تزریق خواهد کرد. یک میلیون تن پروپان و بوتان و یک میلیون تن کاندنسیت تولیدی این شرکت نیز صادر خواهد شد.

حجم سرمایه‌گذاری در طرح پالایش پارسیان سپهر یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار است که از دو منبع اصلی تسهیلات صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک پارسیان و آورده سهامداران تأمین شده است و گروه توسعه انرژی تدبیر، گروه مالی پارسیان و نفت پارس سرمایه‌گذاران اصلی طرح هستند.

درآمد سالانه پالایش پارسیان سپهر حدود یک میلیارد دلار پیش‌بینی شده است، همچنین این طرح در زمان ساخت برای بیش از ۵۳۰۰ نفر به‌طور مستقیم و بالغ بر ۱۵ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرد و در زمان بهره‌برداری برای ۸۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و بیش از ۲ هزار نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم اشتغال خواهد داشت.

استفاده حداکثری از توان داخلی در اجرای طرح پالایش پارسیان سپهر صورت گرفته است، به‌طوری‌که تمام پیمانکاران طراحی و راه‌اندازی این طرح ایرانی بوده و سهم بخش داخل در اجرای این طرح حدود ۶۰ درصد است. شرکت همپا هپکو پیمانکار اصلی و شرکت‌های دریاساحل، توسعه پارسیان، انرژی‌گستر نصیر و هیربد انرژی از پیمانکاران اجرایی طرح پالایش پارسیان سپهر هستند.

واحد استحصال اتان شرکت پالایش پارسیان سپهر در سایت مُهر در شهرستان مُهر در منطقه‌ای در جنوب استان فارس و واحد تفکیک اتان شرکت پالایش پارسیان سپهر در سایت عسلویه در استان بوشهر احداث شده است.

انجام پروژه های نفت
پست قبلی
انجام پروژه های نفت
بزرگترین طرح استحصال اتان
پست بعدی
بزرگترین طرح استحصال اتان
تحولات صنعت نفت
پست قبلی
تحولات صنعت نفت
افزایش قیمت نفت
پست بعدی
افزایش قیمت نفت
ابزار آلات صنایع پتروشیمی و نفت
پست قبلی
ابزار آلات صنایع پتروشیمی و نفت
دستگاه تولید ازن
پست بعدی
دستگاه تولید ازن
نمایشگاه اوراسیا
پست قبلی
نمایشگاه اوراسیا
تامین کاتالیست های پتروشیمی
پست بعدی
تامین کاتالیست های پتروشیمی

نظر (0)

    ارسال نظر

    درباره بهره برداری از طرح پالایش پارسیان سپهر

    طرح پالایش پارسیان سپهر با ظرفیت تولید سالانه ۳.۳ میلیون تن اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی و برآورد درآمدزایی یک میلیارد دلاری برای کشور، با فرمان رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

    خبرنامه

    با عضویت در خبرنامه می توانید از تمام تخفیف ها و جوایز ویژه بهره مند شوید