پلی الکترولیت کاتیونی

پلی الکترولیت چیست ؟

پلی الکترولیت چیست ؟

پلی الکترولیت نوعی ماده کمک منعقد کننده پلیمری است که در فرآیند سخته سازی انواع آلاینده های آب و فاضلاب کاربرد فراوان دارد . این پلیمرهای فوق العاده قوی توانایی جداسازی انواع بارهای مثبت و منفی را در حلال های قطبی دارند . هنگامی که پلی الکترولیتی در آب حل می شود به سرعت به یون های مثبت و منفی شکسته می شود .

پلیمر های الکترولیتی را نام های پلی الکترولیت ، پلی آکریل آمید PAM  ، فلوکولانت ، پلیمر کاتیونی ، پلیمر آنیونی ، پلی حالت ، پلیمر کمک منعقد کننده در بازار می شناسند . پلی الکترولیت ها ، پلیمرهای محلول در آب هستند که بار یونی را در طول زنجیره ی پلیمری حل می کنند و دارای طیف گسترده ای از وزن ملکولی ودانسیته هستند که به وزن ملکولی وابسته هستند و هر چه وزن ملکولی پلی الکترولیت ها بیستر باشد کارایی آنها در تصفیه آب و فاضلاب بهتر بوده و خاصیت لخته سازی فرآیند ، منعقد کنندگی و پراکندگی و جداسازی ون ها را بهبود می بخشد .

در حال حاظر ،استفاده از پلی الکترولیت ها یا لخته سازی پلیمری جهت تصفیه آب و فاضلاب بسیار رایج است چرا که فلوکولاسیون یا لخته سازی فرآیندی است که در طی آن ذرات ریز جامد که در مایع موجود هستند طی یک مکانیزم شیمیایی و فیزیکی به صورت دانه یا ورقه از محلول جدا می شوند ، در فرآیند تصفیه آب هدف تشکیل لخته سازی است و به کمک پلی الکلترولیت ها این کار انجام می شود ، تا ذرات ریز به کلی ار محلول های آبی جدا شوند و آب خارج شده که به صورت پسماند های فاضلابی بوده به روند نولید و احیا برگردد و حذف رنگ و کدورت و تیرگی آب به صورت کامل انجام می گردد .

برای کامل کردن عملیات انعقاد و لخته سازی و ایجاد لخته های بزرگتر از پلی الکترولیت حتما بایستی استفاده شود زیرا با افزایش دادن به سرعت ته نشینی مواد جامد معلق و کلرید ها و رنگ بری در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب کمک بسیار مهمی به زلال سازی و روند تصفیه انجام می دهد .

 

انواع گرید های پلی الکترولیت :

پلی الکترولیت ها به طور کلی به سه دسته ی زیر تقسیم می شوند که به توضیح هر کدام به صورت جداگانه می پردازیم :

1)پلی الکترولیت آنیونی ( دارای بار منفی )

2) پلی الکترولیت کاتیونی ( دارای بار مثبت )

3) پلی الکترولیت خنثی ( بدون بار )

 

1)پلی الکترولیت آنیونی : کو پلیمر های آکریل آمید با خواص ارتقا یافته باری توسط گروه های سدیم آکریلات هستند ، دارای بار منفی بوده و پی از اغلال در آب محلول با خواص بار منفی تولید می شود .

2) پلی الکترولیت کاتیونی : کوپلیمر های آکریل آمید به هراه مونومر های کاتیونی برده که باعث ارتقا بار مثبت در این دسته پلیمر های الکترولیتی شده و محلول با خاصیت بار مثبت ایجاد میکند .

3) پلی الکترولیت بدون بار : این نوع پلی آکریل آمید خالص بوده و پس از اغلال در آب خاصیت بدون بار دارد و به صورت نانیونیک تولید می شود که مصرف آن نسبت به دو مورد کاتیونی و آنیونی بسیار کمتر است .

 

روش عملکرد پلی الکترولیت :

پلی لکترولیت ها به دو روش مجزا عمل میکنند :

1)خنثی کردن بار

2) پل زدن بین ذرات

از آنجایی که ذرات محلول های فاضلابی دارای بار منفی بوده ، وزن مولکولی کمی دارند و پلی الکترولیت ها میتوانند به عنوان کمک منعقد کننده عمل کنند که بار منفی ذرات را کاهش و یا خنثی کنند ، ذرات منعقد شده بسیار متراکم هستند و تمایل دارند از فاصله نزدیک جمع شوند و به سرعت حل شوند ، توجه داشته باشید که اگر از پلی الکرولیت در این شرایط بیشتر از حد مجاز استفاده شود یک تغییر بار کن است رخ دهد و ذرات دوباره پراکنده شوند .

از پلی الکترولیت های با وزن مولکولی بالاتر به طورکلی برای ترویج لخته سازی پل استفاده می شود ، لخته سازی معمولا برای افزایش وزن ملکولی پلیمر موثر است ، در روش پل زدن بین ذرات هم اگر از پلی الکترولیت بیشتر از حد مکن استفاده شود تمام ذرات می توانند با پلیمر پوشانده شوند و هیچ مکانی عملا برای پل زدن بین ذرات در دسترس نمی باشد و باعث ایجاد شکاف های شکننده ای می شوند .

افزودن پلی الکترولیت ها ، باعث خنثی شدن بار ذرات کلوییدی و غالب شدن نیرو های والندرواسی می شود .

به طور کلی پلی آکریل آمید ها با افزایش سرعت ته نشینی مواد معلق ، تراکم مواد ، افزایش ابعادی ، روند جداسازی ذرات را افزایش داده وباعث ارتقا کیفیت فرآیند و کاهش تیرگی و کدورت نهایی می شود .

لازم به ذکر است با توجه به محدود بودن دامته فعالیت منعقد کننده های اصلی و به منظور بالا بردن راندمان مواد به صورت منغقد کننده مشتعل استفاده می شوند ، چنانچه اگر پلیمر های پلی الکترولیت در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب به صورت کمک منعقد کننده عمل کنند بایستی از مواد منعقد کننده مانند پلی آلومینیوم کلراید استفاده شود تا روند جداسازی ذرات معلق در آب با سرعت و نتیجه ی بهتری انجام شود و در این جا پلیمرها به عنوان منعقد کننده محسوب می شوند اما در برخی فرآیندها این پلیمرها با توجه به تشخیص کارشناسان و آزمایشات انجام شده به صورت جار تست ، تعیین می شود که پلیمر های پلی الکترولیت به صورت واحد و روند تصفیه آب و فاضلاب را انجام دهند .

 

کاربرد های پلی الکترولیت :

1)کمک منعقد کنند در فرآیند زلال سازی آب خام در تولید آب آشامیدنی و صنعتی

2) حذف رنگ ، مواد جامد معلق و کلویید ها در صنایع مختلف نفت ، گاز و پتروشیمی

3) منعقد کننده اصلی در سیستم های پساب های صنعتی و بهداشتی

4) جداسازی جامدات ، روغن و گریس در تصفیه آب برگشتی از صنایع مختلف

5) استفاده از پلی الکترولیت ها در حفاری چاه های نفت یا گاز ، تحرک مخزن ، تولید نفت و گاز ، بهبود بازیافت نفت ، اکتشاف ذخایر نفتی

6) برای حذف TSS – TDS – COD – BOD  و رنگ برای رنج بسیار وسیعی از مواد نوشیدنی ، لبنیات ، شوینده ها و نساجی ها کاربرد دارد .

7) در فرآیند فلوکولانت زغال سنگ یا فرآیند زغال شویی کاربرد دارد .

8) در تصفیه پساب های شرکت های سنگبری و.... استفاده می شود .

 

شرایط نگهداری و موارد ایمنی پلی الکترولیت :

پلی الکترولیت ها نسبت به حضور اب و بخار آب حساس هستند و بایستی در مکان های خشک و بدون رطوبت و در دمای صفر تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری می شوند .

این محصول بایستی به صورت درب بسته و در انبار سر پوشیده و به دور از نور خورشید انبار و ذخیره شود و این ماده قابل اشتعال نیست و خاصیت آتش زا بودن ندارد ولی بهتر است در تماس با آن ازدستکش استفاده شود و از تماس با چشم خودداری گردد چرا که ممکن است باعث بروز حساسیت و آلرژی گردد .

برخی از تحقیقات نشان داده است در این ماده روی سیستم عصبی انسان تاثیر می گذارد . مصرف این ماده در تصفیه آب و فاضلاب در دوز بالا و بیش از حد منجر به سرطان در حیوانات و موجودات دریایی می شود اما مکانیسم سرطان زایی آن به طور دقیق مشخص نشده است و دانشمندان مکان بروز سرطان را در استفاده بیش از حد این ماده پیش بینی کرده اند اما برای اثبات دقیق تر نیازمند مطالعات و تحقیقات بیشتری هستیم .

مدت نگهداری پلی الکترولیت ها هم با توجه به تاریخ انقضا در کیسه های آن قید شده است و تا دو سال حداقل پس از تولید قابل مصرف است  که این نکته برای شرکت های تولیدی بازرگانی ، فروشنده و حتی خریدار پلی الکترولیت اهمیت دارد.

رزین C9 چیست ؟
پست قبلی
رزین C9 چیست ؟
کلر چیست؟ همه چیز درباره کلر که باید بدانید
پست بعدی
کلر چیست؟ همه چیز درباره کلر که باید بدانید
اسید استئاریک چیست؟ همه چیز درباره اسید استئاریک
پست قبلی
اسید استئاریک چیست؟ همه چیز درباره اسید استئاریک
مالئیک انیدرید چیست ؟
پست بعدی
مالئیک انیدرید چیست ؟
کربن فعال یا زغال اکتیو چیست ؟
پست قبلی
کربن فعال یا زغال اکتیو چیست ؟
لاستیک اکریلونیتریل بوتادین ( NBR ) چیست ؟
پست بعدی
لاستیک اکریلونیتریل بوتادین ( NBR ) چیست ؟
رزین C9
پست قبلی
رزین C9
اسید سیتریک چیست و چه کاربردی دارد ؟
پست بعدی
اسید سیتریک چیست و چه کاربردی دارد ؟

نظر (0)

    ارسال نظر

    درباره پلی الکترولیت کاتیونی

    پلی الکترولیت نوعی ماده کمک منعقد کننده پلیمری است که در فرآیند سخته سازی انواع آلاینده های آب و فاضلاب کاربرد فراوان دارد . این پلیمرهای فوق العاده قوی توانایی جداسازی انواع بارهای مثبت و منفی را در حلال های قطبی دارند .

    خبرنامه

    با عضویت در خبرنامه می توانید از تمام تخفیف ها و جوایز ویژه بهره مند شوید