بیسفنول A را بیشتر بشناسید

بیسفنول A چیست ؟

بیس فنول آ (Bisphenol A) چیست ؟

بیسفنول آ با فورمول C15H16O2 یک جامدی سفید رنگ و یک ترکیب آلی است که دارای دو گروه فنول می باشد . 

بیسفنول A

بیسفنول از چندین دهه پیش در محصولات پلاستیکی پلی کربنات برای سختی بیشتر پلاستیک ، در قوطیهای مواد غذایی مبتنی بر رزینهای اپوکسی به منظور جلوگیری از نفوذ باکتری ها به مواد غذایی و جلوگیری از زنگ زدن قوطی های کنسرو مورد استفاده قرار میگیرد.

به طور صنعتی در تولید بیسفنول مقدار زیادی از فنول مورد استفاده قرار می گیرد. بیسفنول با استفاده از استون و فنول سنتز شده است.این واکنش توسط یک اسید قوی مثل اسید هیدروکلریک کاتالیز می شود.

 

کاربرد بیسفنول A

این ماده برای اولین بار در سال 1891 کشف شد ولی در دهه 1950 بود که شیمیدان ها فهمیدند که میتوان از ترکیب این ماده با سایر ترکیبات، پلاستیک های پلی کربنات محکم و انعطاف پذیر وجود اورد. حدود 50 سال است که محصولات ساخته شده از این ماده و یا حاوی بیسفنول به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حال حاضر مصارف آن بی‌شمار است. در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر از این ماده استفاده می شود و مونومری کلیدی در تولید پلاستیک پلی کربنات ( PC) و رزینهای اپوکسی است.

موارد مصرف بیسفنول به طور مستقیم وغیر مستقیم در ساخت آنها استفاده شده : انواع ظروف پلاستیکی ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم ورزشی ، انواع لوازم الکتریکی ، انواع سی دی و یا دی وی دی ، لنزهای طبی و رنگی ، مواد پرکننده برای ترمیم دندان .همچنین در کاغذهای حرارتی که در صندوق های فروشگاهی مورد استفاده قرار میگیرند استفاده میشود.

بیسفنول آ BPA ، یک ماده شیمیایی است که برای سختی بیشتر پلاستیک و جلوگیری از نفوذ باکتری ها به مواد غذایی و همچنین برای اجتناب از زنگ زدگی، از چندین دهه قبل در محصولات پلاستیکی پلی کربنات و قوطی های مواد غذایی مبتنی بر رزین اپوکسی، استفاده می شود.

 

مضرات بیسفنول A

به عقیده برخی از کارشناسان BPA می­‌تواند در بدن انسان به شکل یک هورمون عمل کرده و سطح نرمال هورمون ها را تغییر داده ، همچنین فرآیند رشد در جنین، نوزادان و کودکان را دچار اختلال کند.طبق تحقیقات به عمل آمده در سال دو هزار و یازده روی محصولات و ظروف پلاستیکی که برای نگهداری مواد غذایی از آنها استفاه میشود و تجزیه و تحلیل آنها ، نتایج نشان داد که تقریبا همه ی این محصولات مواد شیمیایی مانند استروژن آزاد میکنند که کارکرد هورمونهای داخل بدن را مختل میکنند .حتی در محصولاتی که فاقد  بیسفنول هستند نیز ، مواد شیمیایی آزادشده بسیار مخرب تر از مواد شیمیایی هستند که از محصولات حاوی بیسفنول آزاد میشوند .

 

ممکن است یک تکه پلاستیک حاوی تعداد زیادی مواد شیمیایی باشد .هنگام گرم کردن غذا در ماکروویو،ظروف پلاستیکی میتواند مواد شیمیایی را وارد غذا کند که اکثر آنها دارای اثرات استروژنی میباشند .

پلاستیکی که در دمای بالا قرار گیرد و گرم شود ترکیبات استروژنیک آزاد میکند .از قرار دادن ظروف پلاستیکی در فر و ریختن غذای و نوشیدنی گرم در آنها اجتناب کنید .

تنها ماده ی شیمیایی خطرناک در محصولات پلاستیکی نیست. یک تکه پلاستیک ممکن است حاوی 5 تا 30 ماده شیمیایی باشد و یک وسیله ی پلاستیکی که دارای چندین بخش است ، ممکن است حاوی بیش از 100 ماده شیمیایی باشد. هنگامی که غذای خود را در داخل مایکروویو گرم می کنید، حتی یک ورقه ی نازک پلاستیکی می تواند مواد شیمیایی را به داخل غذای شما وارد کند.

شرکت تولیدی بازرگانی الساپا وارد کننده و فروشنده بیسفنول ای، این ماده را با بهترین قیمت و کیفیت در اختیار تولید کنندگان بیسفنول A قرار میدهد .

واردات بیسفنول A از کشورهای چین ، کره ، تایوان

 بسته بندی بیسفنول A  بصورت کیسه و جانبو عرضه میشود .

چنانچه تمایل به خرید بیسفنول دارید میتوانید از طریق لینک قیمت بیسفنول اقدام به خرید کنید .

پلی وینیل الکل ( PVA ) چیست؟
پست قبلی
پلی وینیل الکل ( PVA ) چیست؟
دی اکسید تیتانیوم 2190 چیست؟
پست بعدی
دی اکسید تیتانیوم 2190 چیست؟
دی اکسید تیتانیوم R878 چیست ؟
پست قبلی
دی اکسید تیتانیوم R878 چیست ؟
سوپر جاذب کشاورزی چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب کشاورزی
پست بعدی
سوپر جاذب کشاورزی چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب کشاورزی
مونو اتیلن گلایکول ( MEG ) چیست ؟
پست قبلی
مونو اتیلن گلایکول ( MEG ) چیست ؟
ممبران و آنتی اسکالانت داخلی چیست؟
پست بعدی
ممبران و آنتی اسکالانت داخلی چیست؟
متیلن کلراید چیست ؟
پست قبلی
متیلن کلراید چیست ؟
سوپر جاذب چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب
پست بعدی
سوپر جاذب چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب

نظر (0)

    ارسال نظر

    درباره بیسفنول A را بیشتر بشناسید

    بیسفنول آ با فورمول C15H16O2 یک جامدی سفید رنگ و یک ترکیب آلی است که دارای دو گروه فنول می باشد.

    خبرنامه

    با عضویت در خبرنامه می توانید از تمام تخفیف ها و جوایز ویژه بهره مند شوید