آنتی اسکالانت داخلی

ممبران و آنتی اسکالانت داخلی چیست؟

مفهوم سیستم ممبران و اسمز معکوس

برای تصفیه آب از دستگاه های پیشرفته ای استفاده می کنند که به سیستم ممبران معروف هستند و دارای فیلترهایی هستند به نام فیلتر ممبران که به بررسی کامل آنها می پردازیم.

این فیلتر در واقع دستگاه های پیشرفته ای جهت تصفیه آب هستند که با تکنولوژی کشور امریکا ساخته شده و بعد از آن به سراسر جهان انتقال پیدا کرد، در گذشته سیستم های تصفیه آب به گونه ای بودند که فقط توانایی جداسازی گل و لای و ذرات درشت مانند سنگ و چوب و مواد قابل رویت را از آب داشتند ولی در سال 1960 دانشمندان آمریکایی به تکنولوژی RO یا اسمز معکوس که(reversed osmosis) گویند،دست یافتند که این سیستم باعث از بین بردن تمامی مواد مضر که قابل رویت نیست و در حد مولکولی و بسیار ناچیز است را دارد و تمام ناخالصی های موجود در آب را از بین می برد.

دستگاه RO به روش اسمز معکوس فعالیت می کند، به گونه ای که یک غشای نیمه تراوا به نام فیلتر ممبران در این دستگاه قرار داده شده که وظیفه ی اصلی آن تصفیه کامل کامل آب می باشد. طرز کارکرد سیستم تصفیه RO و آن به گونه ای است که این فیلترهای ممبران به نحوی داخل محفظه قرار می گیرند که جریان آب ورودی به ناچار حتما بایستی وارد لایه های آن شود.

 در تمامی مسیر تمامی ضرات مضر که باعث ایجاد رسوب و تجمع در لوله ها می شود از بین رفته و آب خالص تنها اجازه ی خروج از سیستم ممبران را داشته و سایر ناخالصی ها در پشت فیلتر های ممبران باقی می ماند. سپس آب تصفیه شده توسط لایه های فیلتر تصفیه ممبران به داخل آن هدایتمی شوند و در آنجا یک لوله ی سوراخ دار این آب ها را در خود جمع می کنند و در نهایت آب تصفیه شده از انتهای این لوله خارج میگردد .

از طرفی مواد ناخالصی که در پشت فیلتر ها باقی مانده بود  توسط فشارآب ورودی به سمت خارج فیلتر تصفیه هدایت میشود و به این نا خالصی ها پساب میگویند که بسیار غلیظ بوده و آلایندگی آن چندین برابر آب ورودی می باشد لازم به ذکر است در صورتی که پمپ دستگاه تصفیه آب به میزان کافی قوی نباشد  توانایی لازم جهت  هدایت آلاینده های پشت فیلتر ممبران را نداشته و راندمان فیلتر کاهش پیدا میکند و خروجی آب تصفیه شده هم کاهش پیدا میکند این کمبود فشار باعث میشود پساب دستگاه به راحتی خارج نشود و فیلتر دستگاه به دلیل رسوب کردن این پساب ها به سرعت خراب می شود.

برای آن که پمپ دستگاه به درستی کار کند و فشار لازم را تامین کند،بایستی در مسیر خروج پساب دستگاه تصفیه آب یک محدود کننده جریانی نصب گردد. وظیفهءاین محدود کنندهء جریانی این است که به مقدار معین و تعریف شده ای از پساب اجازه خروج می دهد و بقیه پساب را از در ممبران نگه می دارد و اجازه ی خروج آنها را از رورنه های ممبران می دهد . میزان خروجی این جریان محدود کننده بستگی به جریان آب ورودی و قدرت فیلتر ممبران ،مقدار تعیین کننده فاضلاب بسیار ضروری و مهم می باشد به صورتی که اگر مقدار پساب خروجی کمتر از حد لازم باشد ،مابقی در سیستم انباشته شده و فیلتر ممبران سریعا  دچار خرابی میشود و اگر میزان محدود کننده بیش از حد مجاز باشد ، راندمان دستگاه کم میشود.

در واقع برای تولید هر یک لیتر آب تصفیه شده شده خالص ،به طور استانداردی میزان 2 برابر آن پساب تولید میشود و باید توجه داشت میزان کنترل ،و تعیین سطح کارکرد دستگاه های معکوس توسط اپراتور،و کارشناسان فنی مربوط به تصفیه آب بازدید و چک می گردد و از مهمترین وظایف تیم کارشناسی فنی می باشد که با توجه به پشتوانه علمی شرکت الساپا میتوان این وظیفه حساس را به گروه مجرب بخش تصفیه آب و فاضلاب سپرد و میتوان از خدمات و مشاوره شرکت الساپا بهترین نتیجه را بگیرید.

 آنتی اسکالانت تولیدی شرکت الساپا تا کنون به نقش آنتی اسکالانت ها در بهبود کارکرد سیستم اسمز معکوس و جلوگیری از ایجاد رسوب اشاره کرد و به توضیح جامعی در این زمینه پرداختیم ،حال به توجه به پیشرفت روز افزون صنعت در بخش تصفیه آب و فاضلاب و داشتن نیروهای مجرب و تحصیل کرده دانشگاهی و توانایی مهندسین داخلی در جهت ساخت مواد ضد رسوب آنتی اسکالانت این شرکت توانسته به کمک مهندسی معکوس از آنتی اسکالانت های ساخا گشور انگلستان و آمریکا و تلاش شبانه روزی مهندسین مشاور آب و فاضلاب و بخش آزمایشگاهی و تولیدی شرکت الساپا،قادر به ساخت انواع گرید های داخلی آنتی اسکالانت با توجه به میزان TDS  آب ورودی سیستم های اسمز معکوس شود.

آنتی اسکالانت داخلی ساخت این شرکت میتواند انواع مختلفی از مواد شیمیایی محلول و معلق و به گونه های بیولوژیکی آب را حذف کند و پس از تصفیه آب ورودی و جدا سازی پساب آن از غشای فیلتر ممبران ،به اصلاح آلی حل شونده که بدون فلزات سنگین ، نیترات ها ،باکتری ها ،ننیتریت ها ،و فلزات سنگین مانند جیوه، سرب،روی و آرسنیک هستند اجازه خروج از فیلتر را بدهد.این آب خروجی که توسط آنتی اسکالانت های ساخت شرکت علمی سازان پارت اندیش کوشا (الساپا) تصفیه می شوند.دارای استاندارد جهانی NSF و ANSI می باشد و املاح مضر آب را تا حدود 98% از بین می برد.

 

انواع آنتی اسکالانت های داخلی:

آنتی اسکالانتهای تولید داخلی دارای انواع گرید ها می باشند که با توجه به موارد ذیل هر گریدی متفاوت است.

آنتی اسکالانتها بر اساس آب منطقه به دو گروه تقسیم می شوند

1- آنتی اسکالانت قلیایی

2- آنتی اسکالانت اسیدی

 

عوامل موثر جهت انتخاب آنتی اسکالانت مناسب:

1- آنالیز آب ورودی

2- میزان دبی یا جریان ورودی

3- TDS یا کل ذرات جامد محلول در آب

4- دمای آب ورودی

5- ph آب ورودی دستگاه ممبران

 

مقدار تزریق

میزان دوز تزریقی به دستگاه تصفیه آب ممبران با توجه به عوامل بالا و با استفاده از برنامه نرم افزاری مربوط به آنالیز آب تعیین می گردد تا مناسب ترین میزان لازم به دستگاه تزریق شود، توصیه می گردد.

حداقل میزان دوز تزریقی 10% وزنی جریان ورودی باشد که به صورت مداوم و متناسب به جریان آب ورودی انجام گردد.

سوپر جاذب کشاورزی چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب کشاورزی
پست قبلی
سوپر جاذب کشاورزی چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب کشاورزی
سوپر جاذب چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب
پست بعدی
سوپر جاذب چیست ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب
دی اکسید تیتانیوم 2190 چیست؟
پست قبلی
دی اکسید تیتانیوم 2190 چیست؟
دی اتیلن گلایکول (DEG) چیست؟
پست بعدی
دی اتیلن گلایکول (DEG) چیست؟
بیسفنول A چیست ؟
پست قبلی
بیسفنول A چیست ؟
پلی الفین الاستومر ( POE ) چیست ؟
پست بعدی
پلی الفین الاستومر ( POE ) چیست ؟
پلی وینیل الکل ( PVA ) چیست؟
پست قبلی
پلی وینیل الکل ( PVA ) چیست؟
دی اکسید تیتانیوم R298 چیست ؟
پست بعدی
دی اکسید تیتانیوم R298 چیست ؟

نظر (0)

    ارسال نظر

    درباره آنتی اسکالانت داخلی

    آنتی اسکالانت ها به عنوان مواد ضد رسوب در سیستم های RO به کار می رود که شرکت الساپا توانایی تامین و تولید انواع آنتی اسکالانت های داخلی و خارجی را دارد.

    خبرنامه

    با عضویت در خبرنامه می توانید از تمام تخفیف ها و جوایز ویژه بهره مند شوید