مونو پروپیلن گلایکول (MPG)

 • 15 آذر 1399
 • 197 بازدید
 مونو پروپیلن گلایکول (MPG) چیست ؟

مونو پروپیلن گلایکول چیست؟

مونوپروپیلن گلایکول(MPG) ترکیب شیمیایی است که به دلیل دارا بودن خواصی مانند حلالیت خوب در آب، توانایی حل کردن بسیاری از چربی ها، نداشتن رنگ و بو و … در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در دو گرید صنعتی و خوراکی موجود است.

 

کاربردهای پروپیلن گلیکول

۴۵ درصد از پروپیلن گلیکول تولید شده در جهان به عنوان ماده اولیه شیمیایی برای تولید رزین های پلی استر اشباع نشده استفاده می شود. در همین راستا، پروپان-۱و۲-دی اُل با مخلوطی از انیدرید مالئیک غیر اشباع و اسید ایزوفتالیک واکنش نشان می دهد و به یک کوپلیمر تبدیل می شود. این پلیمر، تا حدی اشباع نشده است و برای فرآیندهای تولید پلاستیک های حرارتی به کار می رود.

از کاربرد های پروپیلن گلیکول برای تولید رنگ های آکریلیک با پایه آب استفاده می شود تا زمان خشک شدن آن را به تعویق بیاندازد. حضور این ماده در رنگ از خشک شدن سطح به دلیل سرعت کمتر در تبخیر جلوگیری می کند.

این ماده به عنوان مایع ضد یخ هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد زیرا می تواند نقطه انجماد سوخت را تا حد امکان کاهش دهد.

پروپیلن گلیکول اغلب به عنوان جایگزینی برای اتیلن گلیکول در تولید ضد یخ خودرو مورد استقبال واقع شده است؛ زیرا سمیت کمتری دارد و سازگار با محیط زیست نیز می باشد

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ضد یخ به مقاله « ضد یخ چیست؟ » مراجعه کنید.

پروپان-۱و۲-دی اُل همچنین در تهیه مواد خوراکی مختلف مانند نوشیدنی های حاوی قهوه، شیرین کننده های مایع، بستنی، لبنیات و نوشابه استفاده می شود.

این ترکیب آلی برای تهیه محصولات مراقبت از شخصی و بهداشت فردی به کار می رود.

پروپیلن گلیکول به عنوان حلال در بسیاری از داروها از جمله فرمولاسیون داروهای خوراکی، تزریقی و موضعی استفاده می شود.

در دامپزشکی از MPG برای درمان بیماری کتوز ( بالا بودن مواد کتونی در خون ، شیر و یا ادرار دام ) استفاده می کنند. گاو ها پس از زایمان دچار کمبود انرژی می شوند که همین عامل باعث کم بودن شیر و ابتلا به کتوز می گردد. برای درمان این بیماری از PG استفاده می شود که  میزان شیر را افزایش می دهد ، چربی شیر کاهش پیدا می کند و درصد پروتئین آن بدون تغییر باقی می ماند.     

اطلاعات ایمنی و شرایط نگهداری و ذخیره پروپیلن گلیکول

بشکه ها و ظروف مخصوص نگهداری پروپیلن گلیکول باید به دور از منابع گرما ،مواد آتش زا و حرارت در انبارهای خشک و خنک نگهداری شوند. محیط انبار باید دارای تهویه مناسب بوده تا بخارات ناشی از این ماده به طور مداوم از محیط انبار خارج شود.

مخازن حاوی MPG نباید در مجاورت ترکیبات اکسید کننده، اسیدها، مواد قلیایی و یا هرگونه رطوبت قرار گیرد. این محصول را می توان در مخازنی از جنس فولاد زنگ نزن و یا فولاد با درصد کربن کم نگهداری و حمل کرد .

مطابق با سازمان غذا و داروی آمریکا، پروپیلن گلیکول به طور کلی به عنوان یک ماده ی امن برای استفاده به عنوان افزودنی تحت شرایط خاص در نظر گرفته می شود. با این حال، قرار گرفتن در معرض غلظت های بالا و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مقادیر پایین این ترکیب شیمیایی ممکن است منجر به ایجاد علائم آلرژیک جزئی و همچنین مشکلات سلامتی شدید گردند.

سمی بودن این ماده بسیار پایین است و هنوز ارتباطی بین مونو پروپیلن گلیکول و سرطان ، آسیب دیدن ژن ها و یا ایجاد مشکلات باروری مشاهده نشده است.

ترکیبات مشابه:

اتیلن گلایکول

حلالیت:

در آب، دی اتیل اتر، کلروفرم و اتانول محلول است.

 

خرید مونوپروپیلن گلایکول (MPG)

جهت اطلاع از قیمت مونو اتیلن گلایکول و نحوه فروش مونو پروپیلن گلایکول محصول شما میتوانید از طریق راههای ارتباطی با  شرکت تولیدی بازرگانی الساپا در تماس باشید. 

  دی اکسید تیتانیوم R298 چیست ؟
  پست قبلی
  دی اکسید تیتانیوم R298 چیست ؟
  دی اکسید تیتانیوم R868 چیست ؟
  پست بعدی
  دی اکسید تیتانیوم R868 چیست ؟
  پلی الفین الاستومر ( POE ) چیست ؟
  پست قبلی
  پلی الفین الاستومر ( POE ) چیست ؟
  ضد یخ اتومبیل چیست و چگونه کار میکند؟
  پست بعدی
  ضد یخ اتومبیل چیست و چگونه کار میکند؟
  دی اتیلن گلایکول (DEG) چیست؟
  پست قبلی
  دی اتیلن گلایکول (DEG) چیست؟
  پلی آلومینیوم کلراید خوراکی چیست ؟
  پست بعدی
  پلی آلومینیوم کلراید خوراکی چیست ؟
  سوپر جاذب چیست و چه کاربردی دارد ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب
  پست قبلی
  سوپر جاذب چیست و چه کاربردی دارد ؟ همه چیز درباره سوپر جاذب
  آنتی اسکالانت اویستا چیست ؟
  پست بعدی
  آنتی اسکالانت اویستا چیست ؟

  نظر (0)

   ارسال نظر

   درباره مونو پروپیلن گلایکول (MPG)

    پروپیلن گلایکول(نام IUPAC: پروپان-۱،۲-دی اُل/ نام تجاری: MPG) با فورمول شیمیایی C3H8O2 مایعی است شفاف ، بی رنگ و چسبناک که دارای مزه ای شیرین میباشد و تقریبا بی بو است . 

   خبرنامه

   با عضویت در خبرنامه می توانید از تمام تخفیف ها و جوایز ویژه بهره مند شوید